„Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu,“ uvedl Putin. Podle ruského prezidenta budou mít údery „ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů“.
Írán: USA a jejich spojenci zaútočili bez důkazu i bez vyšetření OPCW
Podle íránského ministerstva zahraničí vojenský zásah vedený USA flagrantně porušil mezinárodní právo a také ignoroval syrskou svébytnost. „Spojené státy a jejich spojenci bez jakéhokoli důkazu a dokonce i před vyjádřením názoru Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) provedly tuto vojenskou akci proti Sýrii a jsou odpovědné za regionální důsledky této dobrodružné akce,“ reagoval mluvčí íránského ministerstva zahraničí.
„USA a jejím spojencům nepřinesou zločiny v Sýrii žádný prospěch. Útočit na Sýrii je zločin. Americký prezident, britská premiérka a prezident Francie jsou zločinci,“ uvedl íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce Chameneí.
Před dopady útoku proti Sýrii na USA varoval také činitel elitních íránských revolučních gard. „Tímto útokem…se situace stane komplexnější, a to jistě na úkor Spojených států, které budou odpovědné za dopady příštích regionálních událostí, které rozhodně nebudou v jejich zájmu,“ prohlásil zástupce velitele islámských gard pro politické záležitosti Jádolláh Džavání.
Podle analytika Hosejna Šejkholesláma útoky napomohou tomu, že se Syřané semknou a postaví za vládu. „Tyto útoky stabilizují syrskou vládu a sjednotí různé kmeny v Sýrii, protože si Syřané budou vědomi své cti a přijdou na obranu nezávislosti, územní celistvosti a vlády své země,“ řekl bývalý íránský velvyslanec v Damašku v íránské státní televizi.
Asad: Západ ztratil kontrolu v konfliktu, proto zaútočil
Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok jen zvýší odhodlání Sýrie „bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země“. Rúhání v telefonickém rozhovoru ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie. Rúhání vyjádřil přesvědčení, že „tato agrese neoslabí odhodlání syrského lidu v jeho válce proti terorismu“.
Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.
Akce USA a jejích spojenců obešla Radu bezpečnosti, reaguje Čína
„Vyzýváme dotčené strany, aby se vrátily do rámce mezinárodního práva,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing k útoku Spojených států, Británie a Francie v Sýrii s tím, že sobotní akce obešla Radu bezpečnosti OSN. Čína podle mluvčí věří, že „politické řešení je jediným možným řešením syrské krize“. „Neustále odmítáme užití síly v mezinárodních vztazích,“ dodala.
Čínské ministerstvo zahraničí rovněž vyzvalo k úplnému, spravedlivému a objektivnímu vyšetření údajného užití chemických zbraní v syrské povstalecké enklávě Dúmá.
Merkelová: Vojenský úder na Sýrii byl potřebný a přiměřený
Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo podporuje vojenskou akci Spojených států, Británie a Francie proti Sýrii a považuje ji za přiměřenou. Útok byl podle ní potřebný, aby byla zachována situace, ve které je použití chemických zbraní mezinárodně zavrhováno. Nutné podle ní bylo také varovat režim v Damašku, aby se dalších podobných akcí vyvaroval.
Cílem úderů na výzkumná zařízení a vojenské základny v Sýrii podle německé kancléřky bylo „omezit schopnost režimu nasadit chemické zbraně a odradit jej od dalšího porušování úmluvy o chemických zbraních“.
„Podporujeme, že naši američtí, britští a francouzští spojenci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN převzali tímto způsobem zodpovědnost,“ dodala Merkelová. Německo podle ní podnikne „veškeré diplomatické kroky“, aby zabránilo „erozi úmluvy o chemických zbraních“.
Juncker: Chemické útoky proti civilistům musí skončit
Operaci USA, Británie a Francie podpořil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Akce nad Damaškem a u Homsu podle něj snížila schopnosti Asadova režimu dál útočit na syrské občany chemickými zbraněmi.
Velvyslanci členských zemí NATO se sejdou odpoledne v Bruselu, kde si vyslechnou informace svých kolegů z USA, Francie a Británie o posledním vývoji v Sýrii.
Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera má mezinárodní společenství povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za použití chemických zbraní odpovědní. Zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit.
video
Šlechtová: Česku žádné nebezpečí nehrozí
Nedávný útok v syrské Dúmě, při němž zemřelo několik desítek lidí a který byl důvodem nočního útoku západních spojenců, nebyl podle Junckera prvním použitím chemických zbraní režimem Bašára Asada, musí však být tím posledním.
Juncker připomněl, že po osmi letech konfliktu potřebuje Sýrie ze všeho nejvíce trvalé příměří, které by respektovaly všechny strany. Toho je podle dlouhodobého názoru EU možné dosáhnout jen prostřednictvím politického řešení krize, o které se snaží v Ženevě OSN.
Donald Trump k útokům na Sýrii
Zdroj: čt24
Mayová k útokům na Sýrii
Zdroj: čt24
Izrael označil údery za odůvodněné
Izrael, který byl o akci USA, Francie a Británie předem informován, označil raketové útoky za ospravedlněné, protože syrský režim podle Tel Avivu pokračuje ve svých „vražedných akcích“. Americký prezident (Donald) Trump dal loni jasně najevo, že použití chemických zbraní bude znamenat překročení červené linie, prohlásil vysoce postavený izraelský činitel.
„V noci na dnešek USA, Francie a Británie pod americkým vedením postupovaly podle toho. Sýrie nadále páchá vražedné činy a skýtá také Íránu základnu pro podobné další akce, které ohrožují její území, její jednotky a její vedení,“ řekl izraelský činitel.
Izraelský opoziční politik Jair Lapid ocenil západní mocnosti za noční útok. „I když to byl jen útok omezeného rozsahu, vyslal tak civilizovaný svět Asadovi jasný vzkaz, že nebude mlčky přihlížet, když vraždí děti,“ řekl vůdce centristické strany Ješ Atid. Skutečným testem nyní podle Lapida bude, zda bude koalice schopna udržet vojenský a diplomatický tlak na režim Asada.
Ruská protivzdušná obrana nezasáhla
Ruská protivzdušná obrana se podle ruského ministerstva obrany nijak nepodílela na zastavení amerického raketového útoku. „Žádná z řízených střel vypálených Spojenými státy a jejich spojenci nevstoupila do zóny ruské letecké obrany v okolí Tartúsu a Hmímímu,“ stojí v prohlášení ruské armády.
Ruské ministerstvo obrany však zároveň informovalo, že Sýrie použila zbraně ruské výroby k vlastnímu zásahu proti spojeneckým raketám. „Syrské vojenské letiště Dumajr východně od Damašku bylo napadeno 12 řízenými střelami. Protivzdušná obrana syrských ozbrojených sil zastavila všechny tyto střely,“ uvedlo ministerstvo.
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Údery v Sýrii ničivě zasáhnou mezinárodní vztahy, reaguje Putin. Írán mluví o útoku bez důkazů"
Post a Comment