Severoafrické země mají dostat zatím neupřesněnou finanční pomoc, aby zarazily migraci na svých hranicích. Výměnný obchod prosazovaný hlavně Francií našel podporu i u Visegrádské čtyřky.
Babiš oznámil, že sám navštíví Maroko a Alžírsko. Za skvělou myšlenku označil plánovaný summit EU s africkými státy. Záměr zřídit na severu Afriky záchytná centra pro migranty však zůstává na mrtvém bodě, napsal deník Die Presse. Žádná tamní země se totiž stále neuvolila zařízení hostit.
Politici se shodli na prohloubení spolupráce s Egyptem, který vzorně brání tomu, aby z něj vyplouvaly lodě s migranty. Cílem je uskutečnit v Káhiře v únoru 2019 summit EU a Ligy arabských států. Ten by se mohl zaměřit i na stabilizaci Sýrie, odkud pochází velká část uprchlíků. „Egypt nám pomáhá se zvládáním nelegální migrace, je tam dohoda, ale my potřebujeme dohody i s dalšími státy,“ uvedl Babiš s tím, že v listopadu zavítá na konferenci o Libyi na Sicílii.
Kolik stojí migrant?
Italský premiér Giuseppe Conte pokračoval v tlaku na přerozdělování migrantů. Řekl také, že některé státy, které migranty nepřijímají, jsou připraveny se vykoupit neupřesněnou platbou. Není jasné, zda ukazoval prstem na země Visegrádské čtyřky. Rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země nyní EU předsedá, se k možným platbám vyjádřil vyhýbavě.
„Nejsme na trhu, mluvíme zde o lidech,“ odmítl lucemburský premiér Xavier Bettel diskusi o tom „kolik stojí migrant“.
Předseda Evropské rady Donald Tusk upozornil, že se členským státům stále nedaří domluvit na reformě unijního azylového systému. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Paříž udělá maximum, aby se kompromis našel do voleb do europarlamentu v květnu 2019.
Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu |
Babiš zmírnil svou původní kritiku návrhu Evropské komise na posílení personálu a pravomocí unijní pohraniční stráže Frontex. Nyní hlavně chce, aby Frontex působil mimo Evropu a pomáhal především s návraty odmítnutých žadatelů o azyl. K lepšímu zvládání migrace by podle něj přispělo i rozšíření Schengenu o Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko.
Méně peněz pro Česko
V Salcburku se potvrdilo, že 17. až 18. listopadu proběhne v Bruselu mimořádný summit k odchodu Británie z EU, jehož březnový termín se povážlivě blíží. Jednání o podmínkách rozvodu se však protahují a to hlavně kvůli nevyjasněnému režimu na hranici Irska a britského Severního Irska.
Respektujte nás, rozlítila se Mayová na EU po „ponížení“ v Salcburku |
Britská premiérka Theresa Mayová mluvila v Salcburku o brexitu ve středu, ve čtvrtek se však již odporoučela. Maltský premiér Joseph Muscat řekl, zbývající členové EU se téměř jednomyslně přimlouvají za to, aby Británie vyhlásila druhé referendum o setrvání v unii.
Zástupci sedmadvacítky se dotkli i návrhu rozpočtu EU na roky 2021 až 2027. Česku se mimo jiné nelíbí, že počítá se snížením výdajů na kohezní politiku, která přispívá ke zmenšování ekonomických rozdílů mezi regiony EU. Z politiky koheze těží kromě Česka i další země ze středu, východu a jihu Evropy. Politici probírali i zlepšení soudní a policejní spolupráce a potírání teroristických organizací na internetu.
Poslední šance pro Evropu
Podle listu Kurier se Salcburk ponořil do výjimečného stavu. Rakousko od pondělí obnovilo hraniční kontroly a do Mozartova rodiště odvelelo 1 800 policistů a 850 vojáků. Nad městem kroužily vrtulníky a vzdušný prostor střežily i stíhačky Eurofighter.
Evropští lídři se v Salcburku shodli na posílení ochrany vnějších hranic |
List Kronen Zeitung váhá, jak setkání hodnotit, přikládá mu však fatální význam. „Summit rozhodnosti? Nebo bezradnosti? Každopádně: summit poslední šance pro Evropu,“ míní nejčtenější rakouský deník. Neformální schůzka v Salcburku však byla jen předehrou k řádnému summitu v říjnu. Teprve ten by měl přinést konkrétní závěry.
Místní list Salzburger Nachrichten na titulní straně napsal, že Visegrádská skupina dnes platí za synonymum vnitřní opozice v unii a rostoucí neliberálnosti.
Provinilý hostitel
Levicové skupiny uspořádaly ve čtvrtek v Salcburku mezinárodní demonstraci nazvanou Lepší budoucnost pro všechny: Proti summitu izolace a sociální kontroly. Protestní pochod vyšel ve 14:00 od hlavního nádraží a podle policie v něm kráčelo přibližně 250 lidí.
Frontex nepotřebujeme, spolupráce V4 je perfektní, řekl v Košicích Babiš |
Průvod vyjadřoval nesouhlas s deportacemi migrantů a snahou o vytváření „pevnosti Evropa“. Upozorňoval také na to, že mnohé vyhání z vlasti i nerovnost a nejistota rozsévaná globálním kapitalismem, jehož podobu významně určuje i Evropa. „Uprchlíci jsou součástí naší globální třídy (utlačovaných) a budeme bránit jejich práva spolu s našimi,“ hlásali organizátoři na internetu.
Od 13. do 20. září také na různých místech města probíhal takzvaný alternativní summit, který pořádala iniciativa Solidární Salcburk. Její akce zahrnovaly přednášky a diskuse, zejména o lidských právech, sociální a zemědělské politice a o aktivistech zachraňujících migranty ve Středomoří.
Salcburk je metropolí spolkové země Salcbursko, která několik let podobně jako Řecko falšovala údaje o svém zadlužení. Nyní se proto se zbytkem Rakouska skládá na pokutu od EU ve výši 26,8 milionu eur (přes 682 milionu korun).
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Migranty musíme zarazit už v Africe penězi, dohodli se evropští lídři"
Post a Comment