Po setmění 14. listopadu vyplula loď s osmi muži na palubě z přístavu Port Blair. Ze stotisícového města na Andamanském souostroví, které je součástí Indie.
Sedmičlenná posádka dostala zaplaceno pětadvacet tisíc dolarů od Američana Johna Allena Chaua. Vydali se do míst, kam nikdo nesmí. Kde je zakázáno kotvit.
Druhý den ráno se přiblížili zhruba na pět set metrů od pobřeží ostrova Severní Sentinel. Indická posádka varovala Američana, aby odolal pokušení jít dál. Pokud to udělá, nemusí se vrátit zpět živý.
Muž ale nasedl do kajaku a vedle dalších věcí si vzal s sebou Bibli. Obyvatele ostrova velkého šedesát kilometrů čtverečních a porostlého bujnou vegetací chtěl obrátit na svoji víru. Neuspěl. Námořníci spatřili jeho tělo, jak bezvládně plave na mořské hladině, když se 18. listopadu vrátili.
Rybáři policii vypověděli, že ostrované na Američana stříleli šípy. Pak jeho spoutané tělo vlekli až na pobřeží, kde ho zřejmě pohřbili do písku. Indické úřady nyní zvažují, jak ostatky z ostrovů odvézt.
Nikdo neví, kolik jich je
Tajemní Sentinelci, jak se obyvatelé tohoto ostrova nazývají, odmítají veškerý kontakt s okolním světem. Jde o jedno z posledních míst, které je absolutně nedotčené civilizací. Místní lidé zůstali v době kamenné. Neznají oheň, přestože loví v moři kraby a ryby. Jejich zbraněmi jsou šípy.
Nikdo nezná jejich jazyk. Nikdo ani pořádně neví, kolik Sentinelců vlastně je. Odhady se pohybují od několika desítek po pět stovek. Je známo, že jsou černé pleti a malého vzrůstu. Dospělí muži dosahují výšky zhruba 160 centimetrů. Chodí nazí, zakrývají si pouze genitálie.
Především jsou ale známí nepřátelstvím vůči jakýmkoliv vetřelcům. V roce 2006 se k ostrovu přiblížili dva rybáři s vidinou bohatého úlovku krabů, kterých je v tamních vodách požehnaně.
Měli ale velkou smůlu. Porouchala se jim loď a museli přistát. Sentinelci je nemilosrdně usmrtili a jejich plavidlo zničili.
V roce 1981 tu zase ztroskotala velká indická nákladní loď. Obyvatelé na ni zaútočili, ale posádka se dokázala ubránit. Vysvobodila ji pak helikoptéra.
Domorodci ale nejspíš nejsou kanibalové, protože žádnou ze známých obětí nesnědli.
Odříznutí od světa
Už v devatenáctém století sem připluli Britové, ale jelikož Severní Sentinel neměl strategický význam, ponechali ho vlastnímu osudu. Ačkoliv existují zprávy o tom, že několik domorodců zajali a odvezli.
Indická vláda považuje ostrov za svrchované území Sentinelců, na které se nevztahují zákony země. Proto úřady nevyšetřovaly smrt rybářů jako vraždu a nehodlají ani pátrat po tom, kdo letos připravil o život amerického misionáře.
Indie respektuje nedotknutelnost Sentinelců dokonce do té míry, že na konci roku 2004 nevyslala na ostrov žádný tým, který by zjistil následky ničivé vlny tsunami. Situaci zmonitoroval pouze jeden vrtulník, po kterém ostrované stříleli šípy.
Video: Kamery zachytily posledního člena nikdy nekontaktovaného amazonského kmene
Kamery zachytily posledního člena nikdy nekontaktovaného amazonského kmene
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Nevrátíš se, varovali misionáře. Na ostrově ho zabili tajemní lidé z doby kamenné"
Post a Comment