Jednačtyřicetiletý Cezary Oleszcuk z polské Poznaně napsal po nedělním útoku nožem na primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze na Twitteru, že by to chtělo ještě dostat primátory Poznaně a Vratislavi. "Stali se obětí svého levičáckého a bezbožného přístupu na své posty," napsal.
V rozechvělé atmosféře, kdy celé Polsko se zatajeným dechem sledovalo neúspěšný boj Pawla Adamowicze o život a občané svolávali na pondělní večer pochod proti nenávisti, na tento tweet upozornil ministra vnitra Joachima Brudzinského opoziční europoslanec Jacek Protasiewicz.
"Poslal jsem to policii. Je nejvyšší čas zastavit to šílenství nenávisti," odpověděl ministr. Za dvě hodiny už seděl Cezary Oleszcuk v policejní cele.
Paweł Adamowicz 1965-2019 pic.twitter.com/bGhHj8LwFf
— Paweł Adamowicz (@AdamowiczPawel) January 14, 2019
Byl ale jen jedním z mnoha, kdo po nedělním útoku neudrželi nervy na uzdě a pustili se na sociálních sítích do slovní agrese. Primátora Gdaňsku lékaři pět hodin operovali, Pawel Adamowicz zraněním nakonec podlehl.
Sám ministr vnitra Brudzinski si vyměnil ostré tweety se zástupcem šéfredaktora deníku Gazeta Wyborcza Jaroslawem Kurskim, který vládnoucí konzervativce obvinil z politického zločinu.
Motiv útoku několikrát trestaného Stefana W., který Adamowicze přímo na pódiu při charitativní akci několikrát bodl nožem do okolí srdce a břicha, není jasný. Ihned po činu tvrdil, že byl "mučen Občanskou platformou", bývalou vládní stranou, za jejíž vlády strávil roky za mřížemi kvůli ozbrojeným loupežím bank.
Třiapadesátiletý primátor Gdaňsku stál v čele přístavního města od roku 1998 a byl svázaný s tamní konzervativně liberální scénou a na celopolské úrovni s nyní opoziční Občanskou platformou. S Českem ho pojí jedna zajímavost: Když v roce 2011 zemřel Václav Havel, byl to právě Adamowicz, kdo prosadil, aby Gdaňsk jako první město v zahraničí jednu ze svých ulic pojmenovalo po českém exprezidentovi.
Polská politika obvykle byla a je mnohem agresivnější a brutálnější než česká - přinejmenším ve verbální rovině. Letos zemi čekají evropské a posléze domácí parlamentní volby, v nichž půjde konzervativcům o hodně. Chtějí obhájit zásadní změny, které prosazují od roku 2015. Čeká se tvrdá kampaň, která bude trvat celý rok. Vražda Adamowicze ji může zásadně poznamenat.
Adamowicz, který zemřel po útoku nožem, byl zamilovaný do Gdaňsku, a proto byl 20 let jeho primátorem, píše @rzeczpospolita Jeho žena už se s ním nestihla rozloučit, i když pro ni vláda poslala do Londýna letadlo. @Hospodarky @Aktualnecz https://t.co/fF2BBW3fkZ
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) January 14, 2019
Šok, který utrpěla polská politika, je do jisté míry srovnatelný s tím, jaký prožila společnost v dubnu 2010 po pádu prezidentského speciálu u Smolensku, v němž zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński s manželkou a stovka předních osobností polského veřejného života.
Prezident Andrzej Duda svolal na pondělní odpoledne schůzku předsedů všech parlamentních stran. Navrhuje, aby se všichni po vzoru pondělních "mlčících" demonstrací vydali v úterý do Gdaňsku.
Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) January 14, 2019
Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić.
Polská společnost, hluboce rozdělená drsnou rétorikou, nějaké gesto smíření potřebuje. "Za brutálním činem psychopata stojí polská politická psychóza. Jsou to řeky negativních emocí, které proti sobě lijí hlavní aktéři polské politické scény, vzájemná nenávist, jízlivost a výsměch provládních a opozičních bojovníků, mediální narativ plný zvířecí nenávisti nejen v postech na sociálních sítích, ale také v krajně zpolitizovaných televizních kanálech," napsal o útoku na Adamowicze Boguslaw Chrabota, šéfredaktor druhého největšího polského deníku Rzeczpospolita.
Video: Polsko je plné negativních emocí, k útokům na "jiné" lidi a migranty dochází každý den
Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký | 18:56
Bagikan Berita Ini
0 Response to ""Řeky negativních emocí." Polskem hýbe nenávist, která vyústila až ve vraždu politika - Aktuálně.cz"
Post a Comment