Search

Nesplněný slib o pandě. New York Times píší o ochlazení vztahů Číny a ČR - Novinky.cz

The New York Times se v článku věnuje především událostem, které následovaly poté, co pražský primátor Zdeněk Hřib začal usilovat o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny ze sesterské smlouvy mezi českou metropolí a čínským hlavním městem.

Připomíná také incident z novoročního setkání primátora s diplomaty, ze kterého Hřib odmítl na výzvu čínského velvyslance vykázat tchajwanského diplomata. Tento incident podle NYT stál na počátku vývoje, "který může napáchat trvalé škody na česko-čínských vztazích".

Neshody mezi pražskou radnicí a Pekingem podle NYT ilustrují, "jak Čína využívá hospodářské moci ve snaze dosáhnout svého v diplomatické oblasti". Reakcí na Hřibovu politiku byly podle amerického listu "hrozby a akce namířené proti institucím spojeným s městem".

Nenaplněné investice

Podle amerického listu byla přitom před nástupem Hřiba na pražskou radnici situace v česko-čínských vztazích zcela odlišná. Deník připomíná, že Prahu v roce 2016 navštívil na pozvání "populistického" prezidenta Miloše Zemana dokonce čínský prezident Si Ťin-pching. Užší vztahy s Čínou měly podle NYT přinést Česku investice. "Po třech letech se většina (slibovaných) investic neuskutečnila," napsal list a připomněl, že ani slibovaná panda se novou atrakcí pražské zoo nestala.

Nejvíce podle NYT z úzkých vztahů Česka s Čínou profitovala investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Připomíná v této souvislosti smlouvu, kterou uzavřela před časem Univerzita Karlova s firmou Home Credit ze skupiny PPF. Firma má silné zastoupení i v Číně. Smlouva obsahovala závazek, že se smluvní strany "zavazují zdržet... všeho, co by mohlo poškodit (jejich) dobré jméno a pověst". Podle NYT to prakticky znamenalo zajistit, "aby Čína byla šťastná".

Smlouva měla jepičí život. Samotný mecenáš Home Credit se několik dní po její kritice od ní rozhodl odstoupit.

Pandy má v Evropě jen několik ZOO, ze sousedních zemí například ta v Berlíně. Všechny pandy velké chované mimo Čínu zůstávají čínským majetkem. Peking je pouze zapůjčuje a patří mu také pandí mláďata, která se v zahraničí narodí. Po dosažení reprodukčního věku musí zpět na východ Asie. Nedávno tak musela vrátit mladou pandu ZOO ve Washingtonu.

Let's block ads! (Why?)

https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMigQFodHRwczovL3d3dy5ub3Zpbmt5LmN6L3phaHJhbmljbmkvYW1lcmlrYS9jbGFuZWsvbmVzcGxuZW55LXNsaWItby1wYW5kZS1uZXcteW9yay10aW1lcy1waXNpLW8tb2NobGF6ZW5pLXZ6dGFodS1jaW55LWEtY3ItNDAzMDQ2ODjSAQA?oc=5

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Nesplněný slib o pandě. New York Times píší o ochlazení vztahů Číny a ČR - Novinky.cz"

Post a Comment

Powered by Blogger.