Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes níž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu. Průtok Zambezi vždy kolísá v závislosti na ročním období, současný pokles hladiny je však podle místních nevídaný.
Nebývalé sucho sužuje Austrálii, města ve vnitrozemí by mohla být do roka zcela bez vody |
„V předchozích letech, když bylo sucho, tak to nebylo do takovéhle míry. Něco takového tady vidíme poprvé,“ řekl prodejce turistických suvenýrů, který má obchod v blízkém městě na zambijské straně. Tu se sousedním Zimbabwe spojuje jeden z pouhých čtyř silničních mostů na celém toku Zambezi. „Dotýká se nás to, protože klienti to uvidí na internetu... A už nebudeme mít tolik turistů,“ dodal.
„Na moc vody to nevypadá,“ podotkl návštěvník z Německa při pohledu na vyschlé vodopády. „Pár kamenů na skále a mezi nimi teče trochu vody,“ popsal situaci student.
Místní vodohospodářské úřady uvádí, že nynější průtok Zambezi je nejmenší, jaký zaznamenali od roku 1995 a je hluboko pod dlouhodobým průměrem pro toto období roku. Prezident Zambie Edgar Lungu situaci nazval „neúprosnou připomínkou toho, co klimatická změna způsobuje našemu životnímu prostředí“.
Vědci ale vyzývají k opatrnosti při svádění současného stavu jen na klimatickou změnu. Nízký stav řeky je podle nich běžným úkazem. Klimatická věda by se měla podle badatelů řídit daty za desetiletí a ne za jednotlivá léta.
V tomto případě je však podle vědců zarážející, jak často se v poslední době v oblasti vyskytují velká sucha - poslední bylo teprve před třemi lety. A s tím, jak se při nich řeka otepluje, se z ní následně odpařuje více vody.
Podle expertů klimatické změny v oblasti zřejmě způsobují pozdější příchod monzunových dešťů, stále prudší průtrže, které krajina nedokáže dostatečně zadržet, a delší období sucha. To všechno může mít souvislost s extrémními výkyvy hladiny řeky.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMiiQFodHRwczovL3d3dy5saWRvdmt5LmN6L3N2ZXQvdmlrdG9yaWlueS12b2RvcGFkeS1zZS16bWVuc2lseS1rdnVsaS1uZWpob3JzaW11LXN1Y2h1LXphLXBvc2xlZG5pLWRlc2V0aWxldGkuQTE5MTIwN18xMzM5NTNfbG5femFocmFuaWNpX2VsZdIBAA?oc=5Bagikan Berita Ini
0 Response to "Slavné Viktoriiny vodopády téměř vyschly. Po skalách místo hučící vody teče pouhý potůček | Svět - Lidovky.cz"
Post a Comment