Když v noci na středu začaly na americkou základnu Ajn al-Asad v Iráku dopadat rakety, nikdo nezmatkoval. Americké jednotky totiž byly připravené. Satelitní systém zachytil teplotní stopy raket již v momentě jejich vzletu a zpravodajské služby upozornily vojáky. A navíc – USA byly o útoku informovány s několikahodinovým předstihem.
Trump ohlásil nové sankce proti Íránu. Při útoku na základny prý nezemřel žádný Američan |
„Věděli jsme o tom, Iráčané nás informovali několik hodin předem,“ uvedl pro deník The Washington Post nejmenovaný zdroj z amerických zpravodajských služeb. „Získali jsme zpravodajské informace o tom, že Íránci zaútočí na naše základny.“ Nevěděli však na které. Odpověď na tuto otázku přinesly až informace ze satelitního systému – rakety mířily na Ajn al-Asad a základnu u severoiráckého Irbílu. Během pár minut zpravodajci informovali velení základny. Vojáci již v té době byli v pohotovosti v bezpečí podzemních bunkrů. Právě proto podle slov prezidenta Donalda Trumpu nepřišel během odvetného útok za zabití generála Kásema Solejmáního o život žádný z amerických ani iráckých vojáků.
Tok informací z Íránu nepřestal ani po odvetě. Podle zdrojů americké televize CNN Teherán skrze neoficiální diplomatické kanály kontaktoval USA. „Přicházelo vícero zpráv, které byly všechny stejné,“ uvedl jeden ze zdrojů v diplomatických službách. Jejich zněním bylo jediné: tímto to končí.
Teherán prý skrze Švýcarsko a další země kontaktoval americkou vládu, aby ji informoval, že odvetný útok skončil.
Američtí vojáci podle Washington Post i tak zůstávali v bunkrech hodiny po útoku. „Nebylo to štěstí, že nikdo nebyl zabit. Samozřejmě štěstí hraje velkou roli, ale v tomto případě šlo o dobrou přípravu a dobrá rozhodnutí velení,“ uvedl jeden ze zdrojů.
Američané nejen, že měli informace o případném útoku i jeho načasování, ale připravovali se i v jinak. Velení pozemních složek pod vedením generála Kennetha F. McKenzieho nechalo přesunout vojáky z menších základen a stáhlo i vojenské vybavení do míst, které se dají hůře zasáhnout.
„Dostaňme lidi ze špatně bránitelných oblastí, ale nepřesouvejme je masově, aby se z nich nestal jednoduchý cíl,“ vysvětlil myšlení americké armády seniorní člen zpravodajských služeb.
Trump vyzval k uklidnění
Útok na americké základny al-Asad a Irbíl byl odvetou za zabití generála Solejmáního, kterého Američané zlikvidovali minulý týden při raketovém útoku poblíž letiště v irácké metropoli. Solejmáního mnoho Íránců považovalo za národního hrdinu.
Írán v odvetě zaútočil na dvě vojenské základny využívané USA v Iráku, přičemž bylo podle Pentagonu odpáleno 16 raket. Trump pak v Bílém domě prohlásil, že útok si nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů a způsobil jen malé hmotné škody.
Zároveň Trump ve středu vyhlásil proti Íránu nové, blíže neurčené sankce a apeloval na zbylé signatáře íránské jaderné dohody, aby následovali amerického příkladu a odstoupili od tohoto ujednání s Teheránem z roku 2015.
Írán se v jaderné dohodě s USA, Británií, Německem, Francií, Ruskem a Čínou zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Trump dohodu dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program, a v roce 2018 oznámil, že USA od úmluvy odstupují. Následně Washington začal zavádět proti islámské republice sankce a loni začal Írán části jaderné dohody vypovídat. Zároveň ale Teherán evropské signatáře vyzval, aby se snažili dohodu zachovat a Írán ochránit před dopadem amerických sankcí.
https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/CBMihQFodHRwczovL3d3dy5saWRvdmt5LmN6L3N2ZXQvdXNhLW8tb2R2ZXRlLXphLXNvbGVqbWFuaWhvLXZlZGVseS1ob2RpbnktZG9wcmVkdS1kb3N0YWxpLWVjaG8tb2QtaXJhY2FudS5BMjAwMTA5XzExNDEwOF9sbl96YWhyYW5pY2lfbWhh0gEA?oc=5Bagikan Berita Ini
0 Response to "USA o odvetě za Solejmáního věděly hodiny dopředu. Dostali echo od Iráčanů | Svět - Lidovky.cz"
Post a Comment