Praha - Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dnes v české Sněmovně odsoudil Rusko, které podle něj šíří dezinformace a snaží se podkopat spojenectví mezi Českem a USA. Ocenil přitom pondělní rozhodnutí české vlády vyhostit tři ruské diplomaty jako výraz solidarity po chemickém útoku v Británii. USA ve stejný den rozhodly o vyhoštění 60 ruských diplomatů. Na 100. výročí vzniku Československa a na americký podíl na vyhlášení samostatnosti odkazuje deklarace, kterou podepsali Ryan a Vondráček. V debatě se studenty Ryan vyzdvihl silnou vazbu mezi EU a USA. Připustil, že sociální sítě polarizují společnost.
Rusko podle Ryana porušilo mezinárodní normy, když se dopustilo agrese vůči svým sousedům. Vede podle něj také kybernetické útoky a snažilo se vměšovat do demokratických voleb v Evropě i v USA. "Rusko nesdílí naše zájmy ani naše hodnoty. Naopak se snaží tyto hodnoty podkopat. Je to pokus zasít neshody mezi naše národy. Rozdělit spojence a destabilizovat demokratické instituce," řekl Ryan.
Živý videopřenos ze schůze ve Sněmovně a následné TK:
Šéf dolní komory Kongresu také poděkoval Česku za jeho angažmá v Severoatlantické alianci. "Česká a americká armáda se snaží bok po boku zajišťovat mír ve světě," řekl a připomněl nasazení českých vojáků v misích vedených USA v Afghánistánu a v Iráku.
Ryan ve Sněmovně potvrdil, že Američané dodrží závazek kolektivní obrany v rámci NATO. "Pevně stojíme za článkem pět naší bezpečnostní dohody," řekl. Připomněl také alianční dohodu, že všichni členové budou vydávat na obranu dvě procenta HDP, a vyjádřil potěšení nad tím, že se Česko zavázalo v budoucnu této hranice dosáhnout. V současnosti jsou české obranné výdaje zhruba na polovině dohodnuté hodnoty.
Ryan poděkoval, že Česko udržuje velvyslanectví v syrském Damašku, které využívají i další západní země včetně Spojených států, a že Česko je aktivní v koalici proti IS. "Porazíme Islámský stát," řekl. Upozornil přitom, že je nutné, aby spojenci sdíleli informace v boji proti terorismu.
Předseda Sněmovny reprezentantů před poslanci také zdůraznil roli svobodných médií pro fungování demokratické společnosti. Poděkoval, že z Česka vysílá stanice Rádio Svobodná Evropa, svobodní lidé se podle něj musí zasazovat o ty, kdo o svobodu usilují, ale zatím jí nedosáhli. "Snažíme se každý den podporovat demokracii a lidská práva," řekl.
Ve Sněmovně vyzdvihl také česko-americké obchodní vztahy, ve kterých vidí i v budoucnu příležitosti pro obě strany. Podotkl, že USA jsou hrdé na to, že patří k největším investorům v Česku, a to i v moderních technologiích. Podotkl, že je třeba zajistit hospodářský růst, protože dobré životní podmínky jsou důležitou podmínkou k tomu, aby lidé mohli rozhodovat o svém směřování.
Ryan v projevu před poslanci zmínil i bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla a jeho slova v americkém Kongresu o tom, že nelze rezignovat na svobodu. "Svobodě se daří a vzkvétá, ale neměli bychom to brát za něco samozřejmého," podotkl Ryan.
Ryan také poznamenal, že v Praze je jeden z nejstarších klubů majitelů legendárních amerických motocyklů Harley-Davidson. Mluvil o svém domovském státu Wisconsin, o své politické kariéře a vyzdvihl nynějšího amerického velvyslance v Česku Stephena Kinga, jenž stál u jejího začátku.
Zvláštní schůze Sněmovny, na níž Ryan vystoupil, trvala zhruba půl hodiny. Kromě amerického politika na ní promluvil také předseda Sněmovny Radek Vondráček.
Ryan a Vondráček podepsali prohlášení, odkazuje na vznik státu
Na 100. výročí vzniku někdejšího Československa a na americký podíl na vyhlášení samostatnosti odkazuje deklarace, kterou dnes podepsali předsedové Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Stalo se tak na zvláštní schůzi dolní parlamentní komory, při níž třetí nejvýše postavený činitel Spojených států Ryan pronesl projev.
"Československo vzniklo díky podpoře Kongresu Spojených států amerických a prezidenta Woodrowa Wilsona, vzniklo na stejných základních principech, na kterých byly založeny Spojené státy americké," stojí v prohlášení, které připomíná, že první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk formuloval prohlášení nezávislosti právě ve Spojených státech.
Prohlášení konstatuje, že Češi a Američané spojili své síly na frontách obou světových válek neváhali obětovat životy, aby se stal svět opět svobodným a lepším. "Dlouhá desetiletí se naše národy nehodlaly smířit s rozdělením Evropy železnou oponou," poukazuje deklarace na období studené války a rozdělení světa na západní a východní blok.
Spojené státy jsou s Českem a s Evropou svázány podle deklarace "historickými, duchovními, hospodářskými, politickými i strategickými pouty s hlubokými kořeny, které nedokázal nikdo zpřetrhat ani v osudových okamžicích dějin".
"Svoboda, demokratická civilizace a rovnost našich národů jsou základem toho, že můžeme odkaz a hodnoty našich zakladatelů s plným vědomím spoluodpovědnosti, rovnosti a solidarity rozvíjet v Evropě a právě tak v transatlantických organizacích kolektivní obrany a kolektivní bezpečnosti," pokračuje text prohlášení.
Masarykův a Wilsonův odkaz a odkaz jejich pokračovatelů podle deklarace představuje záruku bezpečnosti, míru, rozvoje svobod obyvatel, kultivace demokratického právního státu a dalšího rozvoje přátelství Českem a Spojenými státy.
Ryan mluvil se studenty o vztahu USA a EU i sociálních sítích
Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dnes na debatě se studenty ocenil těsný vztah Spojených států a Evropské unie. Upozornil také na to, že sociální sítě mohou posilovat neshody mezi názorovými proudy ve společnosti. Po diskusi, která byla určená pro studenty a akademiky, se Ryan přesunul do Poslanecké sněmovny, kde jednal s jejím předsedou Romanem Vondráčkem (ANO). Třetí nejvyšší představitel Spojených států dnes promluví také na plénu Sněmovny a zúčastní se konference v Senátu.
V dopolední debatě Ryan zdůraznil, že USA s Evropou společně reprezentují demokracii, sdílí stejné hodnoty a tradice a jejich historie je provázaná. K vlivu sociálních médií poznamenal, že mohou přispívat k polarizaci společnosti. Varoval také před tím, že prostřednictvím sítí se rychleji šíří dezinformace.
Podle zjištění ČTK se studenti na uzavřeném fóru ptali Ryana mimo jiné na americký postoj k postupu Turků vůči Kurdům v Sýrii. Ryan v odpovědi podtrhl fakt, že v Sýrii se daří zatlačovat Islámský stát (IS). Uzavřená debata trvala přibližně 40 minut a zúčastnily se jí více než dvě stovky lidí.
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Ryan ve Sněmovně odsoudil Rusko, debatoval se studenty - videopřenos"
Post a Comment