Search

Chránilo Turecko Bagdádího? - Aktuálně.cz

Turecké speciální jednotky zatkly sestru bývalého vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Zátah se odehrál ve městě Azaz, které leží přímo na turecko-syrské hranici.

Pětašedesátiletá Rasmíja Avádová žila s manželem, neteří a několika dětmi v přívěsu. Turecké bezpečnostní složky ji nyní vyslýchají a podle americké stanice CNN věří, že by jim poskytnout cenné informace o tom, jak Islámský stát (IS) fungoval.

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že zdržena byla také Bagdádího manželka. "USA sdělily, že se Bagdádí zabil v tunelu, a vyvolaly kolem toho komunikační kampaň. Já zde oznamuji poprvé: My jsme dopadli jeho ženu a nedělali jsme kolem toho povyk jako oni (Američané). V Sýrii jsme zatkli i jeho sestru a švagra," řekl Erdogan v projevu.

Ankara vydává úterní akci za důkaz, že Turecko aktivně bojuje proti teroristické hrozbě a zbytkům Islámského státu (IS). "Dopadení Bagdádího sestry je dalším důkazem úspěšnosti naší protiteroristické strategie," napsal na Twitteru Erdoganův mluvčí Fahrettin Altun.

Experti na konflikt v Sýrii a Iráku ale pochybují o tom, že Turecko, které 9. října zahájilo ofenzivu proti syrským Kurdům, proti Islámskému státu aktivně bojovalo či bojuje.

Samotný fakt, že Bagdádího Američané dopadli v syrské provincii Idlíb jen pět kilometrů od turecké hranice, byl velkým překvapením. Za předpokládané místo jeho úkrytu řada analytiků a pracovníků zpravodajských služeb považovala syrsko-irácké pomezí nebo západní Irák.

Nečinné Turecko?

Bývalý poradce amerických ministrů zahraničí David L. Phillips napsal v komentáři pro list Wall Street Journal, že přibývá svědectví o faktické turecké ochraně Bagdádího na severu Sýrie.

"Turecko se na operaci, která vedla k dopadení Bagdádího, nijak nepodílelo. Přestože se americký prezident Donald Trump tvářil, že to nevidí, a oficiálně mu poděkoval," uvedl Phillips.

Vesnice Baríša, kde Bagdádí žil, se nachází pod kontrolou syrské ozbrojené skupiny Hurras al-Dín a v oblasti má turecká armáda kontrolní stanoviště. Proto se nabízí otázka, proč klíčové informace o pobytu vůdce teroristů dodali Spojeným státům syrští Kurdové a Iráčané, nikoliv turecká rozvědka (MIT).

Turecko od roku 2013 finančně a vojensky pomáhalo několika syrským organizacím, které bojovaly proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Včetně těch islamistických. Zbraně a pomoc ale často končily v rukou Islámského státu. Turci také čelili obvinění, že nebrání přílivu zahraničních rekrutů této teroristické organizace do Sýrie přes své území a že s Islámským státem obchodují.

Ideologie Islámského státu nezmizí

Jusuf Canli, komentátor velkého tureckého deníku Hürriyet, v rozhovoru pro Aktuálně.cz připouští, že kritika Ankary je v tomto ohledu částečně oprávněná.

"Je pravda, že Turecko bylo příliš mírné vůči Islámskému státu. Mělo udělat víc. Je například těžké dostat z hlavy otázku, jak se mohlo stát, že vůdce Islámského státu Bagdádí byl zabit při operaci v syrské provincii Idlíb jen několik kilometrů od turecké hranice. Tedy v oblasti, kde se Turecko podílí na zajišťování bezpečnosti," připomíná někdejší šéfredaktor vlivného listu.

Islámský stát sice už v Sýrii a Iráku neovládá žádné území, tisíce jeho bojovníků ale přežilo. Džihádistická ideologie, kterou IS vyznával, bude mít dál své následovníky a své vyznavače. Po smrti Bagdádího islamistické skupiny po celém světě zveřejňovaly videa, jak jejich příslušníci vyjadřují přísahou věrnost novému vůdci Ibrahímu Kurajšímu. Záběry pocházejí z Bangladéše, Filipín nebo Afghánistánu.

"Jejich toxická ideologie hned tak nezmizí. Naštvaní, ponížení a frustrovaní lidé - mnozí z nich velmi mladí a s malým vzděláním - jí budou nadále přitahováni," upozorňuje americký profesor Walter Russell Mead, který vyučuje mezinárodní vztahy na Bard College v New Yorku.

Podle něj to ale nástupci Bagdádího budou mít po porážce jeho chalífátu přece jen těžší. "Bagdádí sliboval naplnění proroctví, vizí a velkolepých snů. On a jeho lidé tvrdili, že Bůh jim dává sílu a vede je k vítězství. Každý ale vidí, že se mýlili," dodal Mead.

Podívejte se na videozáznam operace proti Bagdádímu, který zveřejnil Pentagon

Američané ukázali záběry z akce, při které se na severozápadě Sýrie vyhodil do vzduchu i se svými dětmi abú Bakr Bagdádí. | Video: Reuters

Let's block ads! (Why?)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/chranilo-turecko-bagdadiho/r~a86f4e5a008511ea9b40ac1f6b220ee8/

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Chránilo Turecko Bagdádího? - Aktuálně.cz"

Post a Comment

Powered by Blogger.