Search

Zeman přijel do Německa na oslavu 30. výročí pádu berlínské zdi - Aktuálně.cz

ČTK ČTK

Aktualizováno před 37 minutami

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v sobotu na zámku Bellevue v Berlíně uvítal svého českého kolegu Miloše Zemana i hlavy států Slovenska, Polska a Maďarska, které spolu s Českem tvoří takzvanou visegrádskou skupinu (V4). Společně se prezidenti dopoledne účastní oslav 30. výročí pádu berlínské zdi.

Steinmeier na schodech zámku Bellevue vždy pod deštníkem na ochranu před podzimním počasím přivítal postupně slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, hlavu polského státu Andrzeje Dudu a maďarského prezidenta Jánose Ádera. Český prezident před zámkem vidět nebyl, dorazil k němu z druhé strany budovy, kde je jednodušší přístup. Všichni prezidenti zemí Visegrádu se pak zapsali do památeční knihy.

Hlavy států se už i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou účastní hlavního vzpomínkového aktu u památníku berlínské zdi v ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů někdejšího rozdělení Berlína v době studené války. S projevem na něm má vystoupit jak Steinmeier, tak Merkelová.

Pětice prezidentů se následně přesune k nedalekému památníku, který připomíná příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi, za který jim Steinmeier poděkuje. V poledne prezidenty čeká pracovní oběd na zámku Bellevue, během něhož budou jednat o zahraničněpolitických tématech. Po jeho skončení Zeman odletí zpět do Česka, a na večerní oslavě tak už zemi bude reprezentovat ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Český ministr zahraničí se spolu s řadou dalších politiků zúčastní vyvrcholení oslav, které u Braniborské brány začne v 18:00. Multimediální akce tam desetitisícům návštěvníků, s nimiž se počítá, během dvou hodin nabídne proslov prezidenta Steinmeiera, ale třeba také vystoupení punkové kapely z bývalé Německé demokratické republiky (NDR) nebo klasických hudebníků pod taktovkou světoznámého dirigenta Daniela Barenboima.

Merkelová: Sjednocení trvá déle, než se myslelo

Berlínský symbol studené války, který východoněmecký režim postavil v roce 1961, si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších asi 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře.

Podle Angely Merkelové potrvá opravdové spolusjednocení a srovnání životních podmínek v obou částech Německa potrvá výrazně déle, než se původně myslelo. Řekla to v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung.

"Po deseti nebo dvaceti letech byla naděje, že to půjde rychleji," poznamenala pětašedesátiletá politička, která sama v komunistické Německé demokratické republice (NDR) strávila velkou část svého života. "V některých oblastech, o kterých si člověk myslel, že se mezi Východem a Západem srovnají, je dnes vidět, že to bude trvat spíše půlstoletí nebo i déle," uvedla.

I přes výrazné sblížení obou částí země v uplynulých 30 letech, jsou i dnes patrné četné rozdíly. Například průměrný plat na východě Německa dosahuje 2790 eur (71 100 Kč), což je 84 procent západoněmeckého průměru 3340 eur (85 100 Kč). Hospodářský výkon na obyvatele na východě v poměru k západu spolkové republiky tvoří 75 procent.

Let's block ads! (Why?)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zeman-prijel-do-nemecka-na-oslavu-30-vyroci-padu-berlinske-z/r~7d0f32ce02d411ea9d020cc47ab5f122/

Bagikan Berita Ini

Related Posts :

0 Response to "Zeman přijel do Německa na oslavu 30. výročí pádu berlínské zdi - Aktuálně.cz"

Post a Comment

Powered by Blogger.